Kabaty

Napisz do nas:
kabaty@archicom.pl

Edit Template

historia

Wieś Kabaty została przyłączona do Warszawy w 1951 r. Budowa osiedli mieszkaniowych Ursynowa w latach 80. i uruchomienie I linii metra w latach 90. znacznie przyspieszyły rozwój tej części dzielnicy. W 1995 roku na Kabatach otwarto początkową stację linii metra M1.

Blisko 30 lat temu otoczenie było niezabudowane i ze stacji metra wychodziło się praktycznie na pola. Ulica Wąwozowa zyskała nawierzchnię asfaltową dopiero w 1996 roku. Tutaj zaczyna się też główna oś Ursynowa, czyli upamiętniająca pierwsze w Europie ministerstwo oświaty aleja Komisji Edukacji Narodowej.

Wraz z boomem budowlanym i napływem nowych mieszkańców rozpoczęły się współczesne dzieje Kabat, zasiedlano bloki, a później pojawiły się pierwsze restauracje i sklepy.

metro Kabaty fot. Werner Huber

W 1999 roku wśród kabackich pól powstał parking i parterowa hala supermarketu marki Hit, które w 2002 roku przejęło Tesco. Poza wielkopowierzchniowym sklepem spożywczym mieściły się tu m.in. małe sklepy, księgarnia czy drogeria.

Z uwagi na zmianę nawyków zakupowych, dekadę później powstał projekt przebudowy hali na tzw. Galerię Kabaty z setkami sklepów na powierzchni 60 tys. mkw. oraz dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Takiej zmiany nie akceptowała część okolicznych mieszkańców w obawie przed wzmożonym ruchem i hałasem. Po wycofaniu się z Polski sieci Tesco, teren przy al. KEN 14 w 2019 roku przejęła Grupa Echo Investment. Dwa lata później zamknięto sklep, lecz w marcu 2022 w hali działał jeszcze tymczasowy punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

W międzyczasie w okolicy powstała długo wyczekiwana droga łącząca Ursynów z Wilanowem oraz nowa szkoła podstawowa i przedszkole przy ul. J. Zaruby. Zwarta tkanka miejska, doskonałe skomunikowanie metrem, liczne trasy rowerowe oraz rezerwat przyrody Las Kabacki w zasięgu spaceru to idealne miejsce do życia. To jedno z niewielu miejsc w Warszawie, gdzie naprawdę można cieszyć się zarówno udogodnieniami dużego miasta jak i wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Pierwotny plan o dominującej funkcji handlowej został zmieniony na rzecz projektu bardziej wielofunkcyjnego i miastotwórczego. Obecna koncepcja zakłada powstanie zabudowy wielorodzinnej uzupełnionej o restauracje, kawiarnie, przydatne usługi w parterach i sklep spożywczy. W 2023 roku na sąsiedniej działce powstał budynek mieszkaniowy Apartamenty Rytm na Kabatach, w 2024 roku nominowany do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.

"Rytm" - pierwszy budynek mieszkaniowy zrealizowany w miejscu Tesco